آینده ایکس باکس وان :دسترسی اولیه به بازی ها و کورتانا

از زمانی که ایکس باکس وان در ماه  نوامبر منتشر شد، آخرین کنسول بازی مایکروسافت به طرز چشمگیری تغییر کرده است . از “تمامی اجزای داخلی ” در کینکت  گرفته تا ارایه یک مدل بدون دوربین 400 دلاری . از تمرکز بر روی تلویزیون خانگی و سرگرمی های خانگی تا توسل مستقیم به هسته های بازی سازی.
سال گذشته برای ایکس باکس مایکروسافت سال بسیار مهمی بود و نوید آینده ای درخشان را داد. شما از قبل درباره به روزسانی های آینده ایکس باکس وان در پاییز امسال چیزهایی  شنیده اید.
بعد از آن چطور ؟ مدیر اصلی ایکس باکس Phil Spencer اطلاعاتی را در مصاحبه این هفته در Gamescom 2014 در اختیار ما قرار داده است.

امکاناتی که توسعه دهندگان بازی را قادر میسازد تا بازی های در حال توسعه را ارایه دهند و بازی کنندگان را در فرایند ساخت بازی دخیل سازند. این موضوع به نظر منطقی است.

Screen Shot 2013-11-19 at 10.51.44 PM

ویژگی های جدید در ایکس باکس وان

من فکر میکنم ما باید با استفاده از این اطلاعات از ویژگی های جدید  به صورت درست در کنسول استفاده کنیم. اسپنسر در مصاحبه خود اعلام کرد که این فقط یک شروع است.در سرویس بسیار مشهور والو ، مردم می توانند این بازی ها را خریده و شروع به بازی کنند. حال ممکن است این بازی ها مراحل نصب پیچیده ای داشته باشند یا اینکه از تمامی نظرها کامل شده باشند.
این یک سیستم است که روی پی سی خیلی خوب کار میکند. چون بازی کننده های پی سی خیلی بیشتر به این پیچیدگی ها عادت دارند. اما در کنسول های بازی باید بازی ها آسان باشند و این یک استثنا محسوب می شود.

اسپپنسر اجرای این بازی ها را تضمین کرده است.  و اعلام کرده است که  قابلیتی که ما میخواهیم روی کنسول ایجاد کنیم به علت ایجاد آسایش و جلب توجه کسانی است که از این کنسول ها استفاده می کنند. پیش روی در جهت مد بسیار منطقی است و اسپنسر قصد دارد که با ایجاد این تنوع ها و تفاوت ها در مدل ها کنسول های خود را محبوب تر کند.
اما دسترسی پیش از موقع یا اولیه در ایکس باکس وان چگونه است؟

steamearlyaccess_630px

اسپنسر در این مورد می گوید:
واقعیت اینه که ما هم در ایکس باکس و هم در ویندوز حضور داریم و میتونه برای ما یه مزیت و نقطه قوت باشه. به بیان دقیق تر ، به خاطر اینکه ویندوز از محصولات مایکروسافت هست سرویس ها و بازی ها میتونن اول توی پی سی باشن و بعدا به ایکس باکس وان منتقل بشن و این اتفاق وقتی میفته که این بازی ها به حالت پایدار رسیدن. بنابراین  اول  در محیطی شروع به کار میکنه که قویتره. و  دسترسی پیش از موقع ممکنه از روی پی سی شروع بشه . ولی هدفش مشتری اصلی کنسول هست.

مایکروسافت و برنامه نویسان

یک سوال دیگر هم پیش می آید که مایکروسافت به توسعه دهندگان بازی وابسته است برای اینکه ببینه چه بازی هایی احتمال بیشتری برای موفقیت در این زمینه را دارند.
من یک مثال از تخت هسته ای ولامبیر رو میزنم:  یک بازی که برای ماه ها در این سیستم دسترسی زود هنگام در دسترس بود. با آپدیت های هفتگی و تاثیر بازی کنندگان روی بازی مشاهده شد. ولی باید در هنگام ایجاد تغییرات دقت کند بخش هایی که  مخاطب ها به اون ها علاقه دارند و توانستند با آن ها خو بگیرند نباید خیلی دچار تغییر شود بنابرین بخش های مخاطب پسند در کنسول باید حفظ شود.

برنامه بازی سازی شرکت ID@Xbox میتواند در این فرآیند کمک کننده باشد.  تعدادی از توسعه دهندگان از طریق  ایندای و استودیو های مربوط به آن  در این برنامه ثبت نام کردند.

کورتانا

cortanahero+copy
گوشی ها ، تبلت ها ، کامپیوتر ها و حتی تلویزیون ها  همه یک سطح پایه اطلاعات روزانه  دارند مثل : آب و هوا ، ترافیک، اطلاعات بازار سهام ، موضوعات خبری و غیره.
بر خلاف تمایل ایکس باکس وان به عمل کردن به عنوان یک دستگاه به درد نخور در گوشه اتاق که فقط هنگام بازی سراغ آن می رویم ، هنوز شما از پورت های hdmi که اجازه می دهد بازی خود را در تلویزیون تماشا کنید استفاده نکرده اید و این موضوع باعث شده است این تکنولوژی هنوز کاربرد قدیمی نصب کنسول و شروع به بازی را بری خیلی از شما داشته باشد.

شما هنوز برایتان جالب است که چگونه گوگل می تواند سریعا هرچیزی را که می خواهید با کلی اطلاعات اضافه در اختیاز شما قرار دهد؟ خب تولید کنندگان ایکس باکس وان می گویند چرا این ویژگی ها در این دستگاه نباشد؟
چرا برنامه دستیار شخصی ویندوز فون توی ایکس باکس وان  نباشد؟ اسپنسر در این مورد می گوید:

به نظر من ما باید اجازه انجام اینو داشته باشیم از اونجا که ما به عنوان کنسول موفق بودیم نمی تونیم کار ایکس باکس وان رو تکمیل شده تصور کنیم.

همچنین مایکروسافت و اسپنسر همزمان با ایجاد تغییرات در ایکس باکس نگران این هستند که ممکن است با ذائقه مردم غریبه شود ولی به گفته اسپنسر ایکس باکس پتانسیل این را دارد که یک روز صبح مردم از خواب بیدار شوند و از آن بپرسند : امروز وضعیت ترافیک جاده ها چگونه است ؟ و آن هم اطلاعات جامعی را درباره ترافیک در اختیار آن ها قرار دهد. همه این ها در دراز مدت قابل دست یابی هستند و به عنوان یک هدف خیلی مهم و تااینجا نهاییه مایکروسافت در نظر گرفته شده است.
ما بارها تاکید کردیم علی رقم بحث ها بر سر به روزرسانی های مربوط به ایکس باکس وان (مثل  دسترسی پیش از موقع به بازی یا کنترل آن با حرف زدن و.. ) رقابت خیلی نزدیک است و زمان به عنوان یک کمیت در این سناریو ها حرف اول را می زند که باید بدون معطلی این ویژگی ها را به دستگاه افزود.

 engadget

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا