رقابت یاهو و مایکروسافت برای موتور جست و جوی اپل

همانطور که خیلی از ما می دانیم شرکت اپل با موتورجست و جوی گوگل در سال 2010 قرار دادی را منعقد کرد و گفته می شود با آغاز سال 2015 این قرار داد رو به پایان است به همین دلیل شرکت های یاهو و مایکروسافت به طور جدی به دنبال بستن قرار داد با شرکت اپل هستند.برخی گزارش ها حاکی از آن هستند که این دو شرکت هم اکنون در حال مذاکره با SVP (معاون ارشد رئیس) اپل، ادی کیو (Eddy Cue) که مسئول بخش خدمات اینترنتی اپل است هستند.

هر دو شرکت مایکروسافت و یاهو قبلا همکاری هایی را با شرکت اپل داشته اند مثلا همکاری با یاهو در زمینه ذخیره سازی اطلاعات آی او اس بوده و همچنین همکاری با مایکروسافت نیز در زمینه موتور جست و جوی بینگ و نرم افزار سیری است . احتمال می رود پس از مذاکره با ادی کیو یکی از دو شرکت یاهو و مایکروسافت به عنوان موتور جست و جوی محصولات اپل و مکینتاش جایگزین گوگل شوند. هنوز شرکت اپل هیچ چیزی درباره جایگزین گوگل نگفته است.

yahoo-microsoftb

 

شرکت های یاهو و اپل قبلا هم روابط گسترده ای در زمینه موبایل داشته اند اگرچه مخالفت یاهو با برخی برنامه های آی او اس 8  و قطع ارتباط او با اپل باعث شد که شرکت اپل دیگر از سیستم آب و هوایی یاهو در دستگاه های خود استفاده نکند و مستقیما با سازمان های هواشناسی در تماس باشد.

همچنین شرکت یاهو اعلام کرده است که قصد دارد در صفحه مربوط به موتور جست و جوی خود تغییراتی را ایجاد کند و به نظر می رسد انگیزه این شرکت از این کار به کار گرفته شدن در آی او اس می باشد. با این وجود در حال حاضر شرکت ها در حال بحث بر روی انتخاب جایگزین برای شرکت گوگل هستند و هنوز اپل تصمیمی نگرفته است.

در سال 2010 شرکت مایکزوسافت در طی شایعه ای اعلام کرد که قرار است اپل از این شرکت به عنوان موتور جست و جوی خود استفاده کند اما در نهایت دیده شد که اپل با گوگل قرار داد بست و در سال بابت این قرار داد 1 میلیارد دلار دریافت می کند.

موتور جستجوگر گوگل از سال 2007 تا کنون به عنوان موتور جستجوی پیش فرض سافاری بوده است. هرچند که گوگل دارای بهترین موتور جستجوگر میباشد، اپل در تلاش است تا بیش از پیش از خدمات و محصولات شرکت گوگل فاصله بگیرد. در حال حاضر اپل سیستم پخش ویدیوی YouTube و Google Maps را از iOS حذف کرده است و موتور جستجوی سیری و Spotlight Search را در Yosemite به bing تغییر داده است که این امر باعث شده است تا مایکروسافت یک قدم از یاهو برای کسب iOS جلوتر باشد. هر چند که هم چنان تعویض از گوگل به هر کدام این شرکت ها، تغییر بسیار بزرگی خواهد بود. یاهو علاوه بر اپل، در حال مذاکره با شرکت های دیگری همچون FireFox نیز میباشد و توانسته است به موتور جستجوی پیش فرض بر روی مرورگر FireFox تبدیل شود.

macrumors

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا